Jednym z najważniejszych momentów w codziennej rutynie maluszka oraz jego rodziców jest czas kąpieli. I chociaż na początku dbanie o czystość pociechy może wydawać się skomplikowane i trudne, z każdym kolejnym razem stanie się o wiele łatwiejsze.
Utrzymanie wysokiego poziomu higieny delikatnej skóry dziecka jest niezwykle ważne nie tylko dla jego komfortu, ale i zdrowia.
Przeczytaj nasz poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak kąpać noworodka? Sprawdź, o czym musicie pamiętać i jakich akcesoriów nie może u Was zabraknąć.
Zadbajcie o to, aby kąpiel stała się maksymalnie miła — zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców.
Kiedy kąpać dziecko po porodzie?
Pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się już po przyjeździe do domu ze szpitala. Nie musi to być jednak tego samego dnia, możemy spokojnie odczekać jeden lub dwa dni, tak aby maluszek miał szansę zaaklimatyzować się w nowych warunkach.
Optymalna będzie kąpiel w 3, a nawet 4 dobie od urodzenia. Ciało dzieciątka po urodzeniu jest pokryte tzw. mazia płodową, która stanowi dla niego skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego, że obniża pH i wykazuje działanie antybakteryjne, wpływa także na wysoki poziom nawilżenia skóry.
Z tego względu, w szpitalu położna najczęściej tylko delikatnie przeciera malucha i osusza jego ciałko.
>>> Ręcznik bambusowy z kapturkiem <<<
>>> Ręcznik bambusowy z kapturkiem <<<
Jak często kąpać noworodka?
To, jak często kąpać maluszka należy uzależnić od indywidualnych czynników, w tym zaleceń lekarza. Warto jednak pamiętać o tym, że w pierwszych dniach życia, zdecydowanie nie ma potrzeby kąpania dzieciątka codziennie. Wręcz przeciwnie — wystarczy ograniczyć się do delikatnego przecierania skóry chusteczką.
Regularne kąpiele można zacząć planować w momencie, kiedy noworodek skończy pierwszy tydzień życia. Optymalne będzie kąpanie co około 3-4 dni, w zależności od tego, jaka jest np. pora roku, częstotliwość ulewań, a także tego, czy skóra ma tendencję do nadmiernego przesuszenia.
Przygotowanie kąpieli dla dziecka
Planując pierwszą, a także każdą kolejną kąpiel noworodka należy możliwie najlepiej zadbać zarówno o jego bezpieczeństwo, jak i komfort. Dobrze, aby kąpiel odbywała się wieczorem, jeszcze przed karmieniem.
Możecie kąpać dziecko w łazience, ale nie tylko — bez względu na pomieszczenie, ważne jest to, aby panowała w nim odpowiednio wysoka temperatura (23-24°C).
Jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli, dobrze zgromadzić w jednym miejscu nie tylko wanienkę, ale i niezbędne akcesoria. Na pewno przyda się przewijak, waciki, nawilżane chusteczki, ubranka i kosmetyki. Co do samych produktów pielęgnacyjnych, to pamiętajmy, że tutaj mniej — znaczy więcej. Skóra noworodka świetnie radzi sobie samodzielnie z czynnikami zewnętrznymi.
Warto przygotować także ciepłą, przegotowaną wodę i ręcznik.
Świetnie sprawdzi się, chociażby nasz ręcznik wafel z kapturkiem, który jest dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Wykonany ze 100% waflowanej bawełny, zapewnia świetną chłonność i szybkie wysychanie. Ten materiał pozwoli swobodnie oddychać delikatnej skórze dziecięcej i będzie dla niej w pełni bezpieczny.
Dobrze jest przygotować także termometr, dzięki któremu będziecie mogli swobodnie zmierzyć temperaturę wody. Najlepiej, aby miała około 37°C, czyli trochę więcej niż temperatura samego maluszka. Temperaturę można zmierzyć także łokciem, kontrolując, czy temperatura wody jest przyjemnie ciepła.
Nie nalewaj pełnej wanienki wody. Wystarczy około połowa, czyli tyle, aby przykryć ciało maluszka. Jeżeli na brzuszku jest jeszcze kikut pępowiny, wystarczy 1/3 wanienki.
Jak trzymać dziecko w kąpieli?
Po przygotowaniu wanienki z wodą i wszelkich, niezbędnych akcesoriów, przechodzimy do najważniejszego etapu, czyli samej kąpieli.
- Musimy trzymać malucha w taki sposób, aby jego główka znajdowała się na nadgarstku, drugą rękę trzymamy pod pośladkami dziecka.
- Zanurzamy maluszka bardzo delikatnie, cały czas obserwujemy to, w jaki sposób reaguje na wodę.
- Jeżeli maluch nie ma już kikuta od pępowiny, to przykrywamy wodą całe ciało, a nad nią podtrzymujemy jedynie głowę.
Zwolnioną ręką lub za pomocą delikatnej myjki przemywamy delikatnie ciałko, pamiętając szczególnie o szyi i przestrzeniach za uszami, bo tam najczęściej noworodek ulewa swój pokarm. Następnie jeszcze w wanience, dokładnie myjemy pozostałe części ciała, a na samym końcu główkę. Kontrolujemy temperaturę wody, tak aby nie doprowadzić do przemarznięcia dziecka.
>>> Ręcznik wafel z kapturem <<<
>>> Ręcznik wafel z kapturem <<<
W jaki sposób zadbać o dziecko po kąpieli?
Po wyjęciu maluszka z wanienki, kładziemy go od razu na przygotowanym wcześniej ręczniku. Nie przenosimy dziecka do innego pomieszczenia, aby jego ciało nie traciło ciepła.
Kiedy maluszek będzie już wysuszony, odpowiednio otulony i stanie się spokojny, można zacząć pielęgnację jego buzi z wykorzystaniem ciepłej i przegotowanej wody. Później użyjemy ją także do oczyszczenia narządów płciowych malca.
Podczas wieczornego rytuału kąpieli, bardzo ważne jest także przemywanie oczek za pomocą wacików nasączonych solą fizjologiczną.
Nie można zapominać także o pielęgnacji brzuszka. Kikut pępowiny odpada zazwyczaj między 5 a 15 dniem życia malucha. Zawsze po każdej kąpieli należy dobrze zdezynfekować to miejsce z użyciem gazika i odpowiedniego płynu.
Po skończeniu czynności pielęgnacyjnych szykujemy pieluszkę i smarujemy pupkę za pomocą prostego kremu z emolientami. Jeżeli niektóre miejsca skóry malucha są suche — natłuszczamy je oliwką.
Aby zadbać o całe ciało i nie pominąć żadnego suchego obszaru, odwracamy delikatnie noworodka na brzuszek, co jest też dla niego dobrym ćwiczeniem, ponieważ dziecko próbuje podnosić główkę.
Przeczytaj także — Leżenie na brzuszku – czyli ważna gimnastyka dla maluszka.
Po skończonej pielęgnacji czas na ubieranie, karmienie i sen.
Bezpieczna i relaksująca kąpiel maluszka
Kąpiel noworodka pełni dwie, ważne funkcje. Pierwsza z nich to ta pielęgnacyjna, kiedy oczyszczamy skórę z potu, zabrudzeń i łuszczącego się naskórka. Troszczymy się o to, aby wszystkie obszary ciała były odpowiednio czyste, suche i właściwie nawilżone.
Drugim równie ważnym zadaniem, które realizujemy podczas kąpieli, jest zapewnienie kontaktu, dotyku, bliskiej relacji z maluszkiem. Przyjemny dotyk ciepłej wody i czułość kochanych rodziców sprawią, że noworodek będzie mógł się zrelaksować, wyciszyć i odprężyć przed snem.
Teraz już wiesz, jak prawidłowo kąpać swojego maluszka i na co zwrócić uwagę podczas tej wyjątkowej czynności pielęgnacyjnej.