Akcesoria dla niemowląt, dzieci i rodziców - sklep internetowy Muminky.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Polecane kolekcje

❤️Darmowa dostawa już od 259zl❤️

Jak się bawić z niemowlęciem?

blog Muminky
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jak się bawić z niemowlęciem?

Każdy rodzic robi wszystko, by jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Aby mogło w pełni rozwinąć swoje umiejętności, potrzebuje ono bliskości mamy i taty, poświęcania mu uwagi, a także zabawy. Połączona z poczuciem bezpieczeństwa i bezwarunkowej akceptacji jest ona bowiem największą przyjemnością dla maluszka. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób bawić się z niemowlęciem, by wpływać na jak najlepszy jego rozwój.

Zabawa jest najprzyjemniejszą i najbardziej wartościową aktywnością dla prawidłowo rozwijających się dzieci. Jeśli nie są one zaciekawione osobami z jego otoczenia ani zabawkami, nie wchodzą w kontakt wzrokowy i nie podejmują zabawy, może to świadczyć o ich nietypowym rozwoju sensomotorycznym.

Zaraz po narodzinach

W pierwszych tygodniach życia najlepsza zabawa dla maluszka to po prostu bliskie obcowanie z mamą i tatą. Niemowlęta uczą się bowiem i rozwijają najlepiej, gdy ich potrzeby fizyczne oraz psychiczne są spełnione. Aktywność ich może polegać na zabawie sensomotorycznej ciałem, polegającej na obserwacji rąk, nóg, twarzy rodzica i przedmiotów oraz wkładaniu własnych części ciała, oraz zabawek, takich jak gryzaki dla dzieci i niemowląt do buzi, a także drapaniu podłoża i przypadkowych zamachnięciach. Korzystne jest również wprowadzanie do zabawy z dzieckiem ruchu: delikatnego kołysania, bujania, huśtania w różnych kierunkach, ponieważ stymulujemy w ten sposób układ przedsionkowy dziecka, kształtując u niego zmysł równowagi. Świetnie sprawdzają się w tym celu różnorakie huśtawki i kołyski, jak choćby te, proponowane na stronie muminky.pl.

Warto również podjąć zabawę z nastrojem malucha, podczas której wchodzi on w kontakt wzrokowy z opiekunem, odpowiadając uśmiechem na jego uśmiech. Można wprowadzać również w tym celu rytmiczną wokalizację.

Zabawy w okresie wczesno niemowlęcym

Zabawa z niemowlęciem do 3 miesiąca życia nie wymaga użycia specjalnych zabawek. Dla tak małych niemowląt najbardziej fascynującymi obiektami są ich własne ciała i inni ludzie. Oprócz ruszania, wkładania do buzi rączek i nóżek, powoli zaczyna się chwytanie oraz trącanie nimi różnych przedmiotów. Świetnie sprawdzają się w tym okresie gryzaki dla dzieci i niemowląt, doskonale kojące również dziąsełka dziecka w okresie ząbkowania. Rolę zabawek doskonale pełnią też akcesoria znajdujące się dookoła, takie jak: kołderki, kocyki i otulacze bambusowe oraz rożki niemowlęce.

Zabawy z dzieckiem do trzeciego miesiąca życia powinny polegać przede wszystkim na obracaniu, delikatnym masowaniu i zapoznawaniu malucha z otaczającymi go rzeczami. Możemy wykorzystywać do tego przedmiotu codziennego użytku takie jak kocyki i otulacze bambusowe czy rożki niemowlęce, którymi okrywamy nasze pociechy. Taka zabawa jest cennym doświadczeniem i doskonałą okazją do poznawania kolorów, kształtów, faktur, smaków, zapachów. To także nauka logicznego myślenia i nabywania kompetencji społecznych.

Już w drugim tygodniu życia noworodki potrafią odróżniać wzory. Najprostszą zabawą w tym wieku jest obserwowanie różnorodnych przedmiotów. Dlatego też, w łóżeczku nad główką dziecka można zamontować karuzelę z zabawkami o silnie kontrastujących ze sobą kolorach. Dobrze sprawdza się też w tym czasie pozytywka o delikatnych dźwiękach, pomagających także w zasypianiu.

Zabawki odpowiednie dla niemowląt

Trzymiesięcznemu dziecku można kupić matę do zabawy, po której później będzie się turlać i raczkować. Miesiąc później, warto już także używać grzechotek z wygodnym uchwytem o wyrazistych kolorach.

Z kolei zainteresowanie pięciomiesięcznego dziecka może wzbudzić miękka maskotka, przyczepiana klipsem lub rzepem do ramy łóżeczka czy fotelika samochodowego, do której chętnie wyciąga ono dłonie. Dla dzieci od szóstego miesiąca życia, wyciągających rączki do przedmiotów oraz uczących się przy okazji zmieniać pozycję ciała przydatne będą Baby Gym stojaki edukacyjne.

Inne zabawy stymulujące rozwój dziecka

Równie interesującą zabawą może być wspólny taniec polegający na kołysaniu się z maluszkiem do muzyki, śpiewaniu mu czy mruczeniu. Niemowlę można trzymać w chuście i spacerować z nim po domu rytmicznie się poruszając. Korzystne jest wykorzystywanie też do tego celu różnych huśtawek i kołysek.

Dziecko warto też zapoznawać z różnymi materiałami i fakturami. Dlatego dobrze jest dotykać je różnymi kawałkami materiałów, takimi jak: aksamit, futerko, plusz. Takie zabawy zwiększają świadomość jego ciała i pokazują różnorodność odczuć. Do tego celu doskonale nadają się rożki niemowlęce, którymi je zawijamy czy też kocyki i otulacze bambusowe. Małe dzieci uwielbiają też kopać. Aby rozwijać w nich tę umiejętność, warto kłaść mu w zasięgu nóżek zabawki, które po kopnięciu wydają dźwięk, w taki właśnie dodatek są wyposażone niektóre maty do zabawy.

Niemowlę bardzo też lubi, gdy się do niego mówi - dlatego też dobrze jest recytować mu różne rymowanki i wierszyki, używając różnych głosów i intonacji.

Warto również pamiętać, iż zmysł węchu u dziecka jest wyjątkowo rozwinięty i dawać mu do wąchania różne przyjemne rzeczy np. kwiaty, produkty spożywcze czy zioła.

Nie można również zapominać, iż dzieci szybko tracą zainteresowanie tymi samymi zabawkami czy otoczeniem, stąd warto pokazywać im coraz to inne zabawki piszczące albo szeleszczące. Dobrze jest też wieszać blisko maluchów kontrastowe obrazki i często zmieniać ich ułożenie. Aktywność wzrokowa we wczesnym niemowlęctwie powoduje bowiem utrzymanie aktywności komórek mózgowych na wysokim poziomie. Pomocą w dosięgnięciu przez dziecko zabawki czy obrazka może okazać się baby gym stojak edukacyjny.

Komentarze do wpisu (0)

Wpisz adres e-mail i odbierz 10% rabatu
sssss
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl