Akcesoria dla niemowląt, dzieci i rodziców - sklep internetowy Muminky.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Polecane kolekcje

❤️Darmowa dostawa już od 259zl❤️

Karmienie niemowlęcia - wszystko co musisz wiedzieć!

blog Muminky
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Karmienie niemowlęcia - wszystko co musisz wiedzieć!

Nie ma lepszego sposobu na budowanie więzi ze swoim maleństwem niż karmienie piersią. W tym czasie dziecko czuje się bezpieczne, kochane i zaopiekowane. Karmienie mlekiem matki to również doskonałe wsparcie jego rozwoju, dopasowane do wszystkich potrzeb. Czy wiesz jednak w jaki sposób prawidłowo karmić swojego maluszka? Jaka pozycja sprawdzi się najlepiej i w jakim momencie dziecko będzie już najedzone? Dzięki tym praktycznym poradom będziesz przygotowana na każdą ewentualność!

Zalety karmienia piersią

Karmienie niemowlęcia piersią przynosi szereg korzyści zarówno mamie, jak i jej maleństwu. Oczywiście jest to najskuteczniejsza metoda na zacieśnianie więzi i budowanie pozytywnej relacji, jednak na tym nie koniec. Karmienie piersią zapewnia również dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze i dba o jego prawidłowy rozwój.

Matka karmiąca piersią często także o wiele szybciej jest w stanie zrzucić pociążowe kilogramy. Dzieje się tak, ponieważ karmienie mlekiem z piersi spala specjalny rodzaj tłuszczu, który gromadzi się właśnie w okresie ciąży i to w tempie, dzięki któremu skóra będzie w stanie najszybciej wrócić do pierwotnego stanu. Ponadto karmienie niemowlęcia własnym mlekiem uwalnia również hormony, które wpływają korzystnie na regenerację macicy oraz poprawiają ogólną kondycję organizmu, czy stan cery.

Jak przystawiać dziecko do karmienia?

Dla świeżo upieczonej mamy czas karmienia piersią może być równie ekscytujący co stresujący. Do tej czynności warto się nieco przygotować. Oczywiście należy uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim zrelaksować, ponieważ dziecko bardzo silnie odbiera wszystkie negatywne emocje, co może wpłynąć niekorzystnie na jego poczucie bezpieczeństwa. Niezastąpione okażą się m.in. takie gadżety jak kocyki i otulacze bambusowe, które zadbają o komfort malca, a także przestrzeganie kilku prostych wskazówek, wpływających na szybkość i jakość karmienia.

  1. Właściwa pozycja podczas karmienia - dziecko musi zostać ułożone w taki sposób, aby jego głowa, szyja i kręgosłup znajdowały się w jednej linii. Z kolei broda dziecka powinna być skierowana nieco ku górze. W prawidłowym ułożeniu dziecka bardzo pomocne okażą się np. poduszki do karmienia dbające o komfort malucha.
  2. Zachęcenie dziecka do przyjęcia pokarmu - już od samego początku bardzo ważne jest, aby dziecko było trzymane bardzo blisko ciała, a brodawka sutkowa musi znajdować się na tym samym poziomie co nosek maleństwa. Dziecko można zachęcić do karmienia, delikatnie dotykając brodawką jego górnej wargi, co powinno wywołać szerokie otwarcie buzi.
  3. Przesunięcie dziecka bliżej do piersi - jeśli malec wykazuje chęć przyjęcia pokarmu poprzez szerokie otwieranie buzi i wysunięcie języka poza dolne dziąsło, kolejnym krokiem będzie przysunięcie go jeszcze mocniej do piersi, kierując brodawkę sutkową w stronę jego podniebienia. Dziecko powinno objąć ustami dużą część brodawki, dzięki czemu niemal cała jej dolna część powinna zostać zakryta.
  4. Nasłuchuj i obserwuj zachowanie dziecka - karmienie piersią powinno być przede wszystkim komfortowe zarówno dla mamy, jak i jej maleństwa. Malec na początku może ssać brodawkę dość łapczywie, krótkim, szybkim rytmem. W ten sposób wyzwoli on przepływ mleka. Kiedy pokarm zacznie już płynąć, dziecko nieco zwolni, dostrzegalne będą również krótkie przerwy na połykanie mleka.
  5. Jak przerwać karmienie dziecka? - jeśli podczas karmienia odczuwasz jakikolwiek dyskomfort lub dziecko zacznie gryźć brodawkę, karmienie należy zatrzymać i spróbować rozpocząć je ponownie. Jeśli malec będzie bardzo oporny, możesz delikatnie wsunąć czysty palec w kącik jego ust, co powinno przerwać ssanie.

Częstotliwość karmienia - czym jest okresowa „żarłoczność”?

Tymczasowa „żarłoczność” dziecka, to zjawisko przejściowe, które nasila się pomiędzy godziną 18:00, a 22:00. Jeśli dziecko domaga się częstego karmienia w ciągu kilku godzin, jest marudne i płacze bardzo możliwe, że jest niespokojne i potrzebuje bliskości matki. Oczywiście w takiej sytuacji nie ma powodu do niepokoju. Czasowa „żarłoczność” jest zjawiskiem naturalnym, oczywiście, jeśli przez pozostałą część dnia dziecko przyjmuje pokarm normalnie, ma dobry humor i jest szczęśliwe.

Maluszek może domagać się większej ilości pokarmu np. jeśli występuje u niego okres gwałtownego wzrostu i zwyczajnie zużywa on w ciągu dnia znacznie więcej energii. Warto również pamiętać, że karmienie niemowlęcia piersią zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, przez co malec czuje się kochany i zaopiekowany. W tworzeniu relaksującej atmosfery przydatne będą także gadżety takie jak rożki niemowlęce, dzięki którym dziecku będzie łatwiej się wyciszyć i uspokoić.

Kiedy dziecko jest najedzone?

Oczywiście długość karmienia piersią jest kwestią bardzo indywidualną, jednak średnia długość ssania piersi powinna trwać co najmniej 10 minut, aby zaspokoić głód maluszka. Karmieniu powinny towarzyszyć odgłosy połykania pokarmu, dlatego, jeśli w którymś momencie ucichną, będzie to sygnał, że dziecko przestało jeść.

Zadbaj o bliskość i dobre relacje ze swoim maleństwem - karmienie piersią przyczynia się do budowania więzi, zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednia pozycja, cierpliwość i spora doza miłości sprawią, że karmienie stanie się wyjątkową, budzącą pozytywne skojarzenia chwilą.

Komentarze do wpisu (0)

Wpisz adres e-mail i odbierz 10% rabatu
sssss
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl