Akcesoria dla niemowląt, dzieci i rodziców - sklep internetowy Muminky.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Polecane kolekcje

❤️Darmowa dostawa już od 259zl❤️

Pierwsze ruchy dziecka - niezbędne akcesoria

blog Muminky
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Pierwsze ruchy dziecka - niezbędne akcesoria

Rozwój motoryczny dziecka rozpoczyna się już w życiu płodowym. Pierwsze ruchy płodu można bowiem zarejestrować za pomocą USG w siódmym tygodniu życia. Najszybszy rozwój ruchowy możemy zaobserwować jednak w pierwszym roku życia maluszka i jest on wówczas niezmiernie ciekawy i intensywny. Z każdym dniem bowiem, niemowlaki potrafią zaskakiwać otoczenie, nabywając nowych umiejętności. Warto przyglądać się rozwojowi dziecka w pierwszym roku jego życia i obserwować dokładnie swoje pociechy, ponieważ niezwykle ważne jest w tym okresie wsparcie ze strony najbliższych maleństwu osób – czyli rodziców.

Pierwszy rok życia dziecka, to okres najbardziej dynamicznego rozwoju ruchowego. Przebiega on u dzieci bardzo indywidualnie, ale zwykle według pewnego schematu. Mniej więcej, między drugim a trzecim miesiącem życia niemowlę unosi głowę, leżąc na brzuszku i zaczyna ją utrzymywać prosto. Siada i zaczyna raczkować około piątego miesiąca, a w dziesiątym przyjmuje pozycję pionową i podtrzymywane staje, by około dwunastego stawiać już samodzielnie kroki.

W życiu każdego dziecka ważna jest codzienna stymulacja motoryczna, którą rodzice powinni mu zapewnić. Gdy leży ono bowiem cały dzień na plecach, trudniej mu nauczyć się obracać a spędzając wiele godzin w bujaczku, ciężej rozwinąć zaprogramowany genetycznie potencjał motoryczny. Do niezbędnej stymulacji służą odpowiednie akcesoria, które powinny znaleźć się w pokoiku dziecięcym. Należą do nich m.in: mata do zabawy czy też baby gym stojaki edukacyjne oraz wiele innych zabawek, czy też Baby Gym stojaki edukacyjne oraz wiele innych zabawek.

Pierwsze ruchy u niemowląt

Noworodek, a więc dziecko od pierwszego do dwudziestego ósmego dnia życia, niewiele się porusza. W wieku dwóch miesięcy jego kontrola głowy poprawia się i maluch może utrzymać ją w linii środkowej. Warto w tym okresie kłaść go na brzuchu na macie do zabawy oraz układać na plecach, zachęcając zabawką. Mata do zabawy to nieodzowny element wyposażenia pokoiku dziecięcego oraz doskonałe miejsce do zabawy dla dziecka na tym etapie. Mata liść oferowana przez muminsky.pl jest miejscem, gdzie można ćwiczyć leżenie na brzuszku i pobudzać malucha do aktywności fizycznej. Taka mata uczy również utrzymywania równowagi, a także obracania.

Ruchy manipulacyjne u niemowlęcia rozpoczynają się od ruchów chwytnych i reakcji na pociąganie. W czwartym miesiącu dziecko rośnie i rozwija się, jego duże i małe mięśnie stają się silniejsze. W tym okresie możemy również zobaczyć niezamierzone przetaczanie się z brzuszka na plecy. Leżąc na plecach, nasze dziecko ćwiczy już mięśnie brzucha, podnosząc stopy i przyciągając podbródek. Linia środkowa staje się coraz bardziej wyraźna w tym momencie, w którym dziecko rozciąga kończyny i łączy je ze sobą.

Okres siadania i obrotów

Półroczne niemowlę jest aktywne, nieustannie zmienia pozycję ciała, rozciąga się, przekręca i sięga po zabawki. Poprzez proste zabawy można stymulować wówczas jego rozwój ruchowy.

Kiedy nasza pociecha kończy 6 miesięcy, zaczyna obracać się wokół siebie. Może teraz precyzyjnie sięgać po obiekt leżąc na plecach, lub na brzuchu. Potrafi kontrolować przewracanie się z powrotem na brzuch. Wkrótce pojawiają się pierwsze próby czołgania. Dziecko może teraz dotrzeć dalej, zbadać otoczenie i poznać jego granice. Jest to czas, kiedy można wspomagać je stosując baby gym stojaki edukacyjne. Posiadają one drewnianą konstrukcję oraz różnego rodzaju zawieszki a ich wykończenie jest niezwykle trwałe. Przeznaczona są one dla maluszków do szóstego miesiąca życia, które leżąc, uczą się wyciągać dłonie do przedmiotów oraz zmieniać pozycję ciała. Dlatego warto zawieszać na nim zabawki przystosowane do stojaka gimnastycznego.

Przygotowanie do chodzenia

W ósmym miesiącu życia maluch już samodzielnie siedzi. W tym okresie próbuje też raczkować. Jego mięśnie są wystarczająco silne, aby zacząć stać na czworakach i kołysać się w tę i z powrotem, przygotowując się do wstawania, oraz siadania. Jest on w stanie samodzielnie się podeprzeć, aby uniknąć upadku do przodu, a później będzie mógł uniknąć upadku na boki i do tyłu.

Jednakże dziecko zaczyna prawidłowo chwytać przedmioty dopiero po ukończeniu dziewiątego miesiąca życia. W dalszym czasie doskonali ono wówczas koordynację ręka-oko i precyzję ruchów. Należy o tym pamiętać, konfigurując bezpieczne środowisko do zabawy dla dziecka siedzącego, zwracając szczególną uwagę na plecy i boki. Doskonałym wyposażeniem pokoju będzie miękki, grafitowy fotelik proponowany na stronie muminky.pl. Mięśnie pleców i barków są wtedy wystarczająco silne, aby ustabilizować ciało, a ręce i palce, aby bawić się w bardziej celowy i zaawansowany sposób.

Około dziesiątego miesiąca maluch zacznie się też czołgać, czasem łącząc chodzenie na czworakach z pełzaniem. Gdy skończy 10 miesięcy, próbuje osiągać pozycję stojącą, opierając się na meblach, zabawkach. W tym okresie znowu doskonałą pomocą będą baby gym stojaki edukacyjne lub chodziki. Pojawiają się wówczas dla malucha nowe wyzwania, takie jak utrzymywanie równowagi w wąskim zakresie i radzenie sobie z nową wysokością. Gdy dziecko zyska pewność siebie w pozycji stojącej, zacznie przemieszczać się przy meblach czy zabawkach i ćwiczyć stanie bez podpierania się, a wkrótce chodzić, zaczynając nowy etap życia.

Komentarze do wpisu (0)

Wpisz adres e-mail i odbierz 10% rabatu
sssss
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl