Akcesoria dla niemowląt, dzieci i rodziców - sklep internetowy Muminky.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Polecane kolekcje

Ochrona Głowy Dziecka - Dlaczego Jest Taka Ważna Podczas Upałów W Letnie Dni?

blog Muminky
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Udar słoneczny/Udar cieplny u dziecka

Zgodnie z definicją jest to reakcja organizmu, która pojawia się po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. 

Każdy rodzic wie, że gdy za oknem pojawia się słońce utrzymanie małego łobuza w domu graniczy z cudem! Dzieci chcą wyjść na dwór, bawić się, biegać, jeździć na rowerze i zwiedzać każdy plac zabaw. O ile możemy tutaj zastosować zasady, by wychodzić z dzieckiem o odpowiednich godzinach, czyli dopołudniowych, a później popołudniowych tak wybierając się z dzieckiem na wakacje - czy to nad polskie morze, czy też do ciepłych krajów chcemy wykorzystać pogodę maksymalnie! Nic w tym złego, jednak wychodząc na zewnątrz należy pamiętać o pilnowaniu odpowiedniego nawodnienia oraz ochrony główki dziecka. W trakcie świetnej zabawy dzieci zapominają o piciu wody, zdejmują nakrycie głowy przez co zwiększają ryzyko niebezpiecznego udaru. Wbrew pozorom, już temperatura 25°C może doprowadzić do udaru.

Dlaczego dzieci są najbardziej narażone na udar?

  • Anatomia - czaszka małych dzieci nie jest do końca zrośnięta, a co za tym idzie pokrywa czaszki jest wyjątkowo cienka - przez co mózg dziecka znacznie szybciej się nagrzewa, a skutki tego procesu mogą być bardzo poważne.
  • Niewykształcony system termoregulacji 
  • Szybsza utrata płynów 
  • Niewystarczająca ilość wypitych płynów
  • Nieświadomość dziecka - dziecko podczas zabawy zapomina o zasadach, jakich powinno się przestrzegać podczas upałów
  • Niepoprawnie dobrany ubiór, który sprzyja przegrzaniu 
  • Nieodpowiednie nakrycie głowy

Objawy udaru słonecznego u dziecka

Bardzo ważne jest, aby zauważyć objawy udaru cieplnego jak najszybciej. W przypadku bardzo małych dzieci może być to trudne, ponieważ objawy udaru słonecznego przypominają te, które występują również podczas początków infekcji czy też silnego ząbkowania. Jeśli wiesz, że dziecko przebywało na dworze podczas upału, nigdy nie lekceważ nawet pojedynczych objawów. Zawsze warto skonsultować swoje objawy z pediatrą, a w przypadku, gdy jest to niemożliwe udaj się na SOR. Oto najczęstsze symptomy udaru cieplnego u dzieci: 

  • bóle głowy, czasem towarzyszące z zawrotami - w przypadku starszego dziecka - samo poskarży się na dolegliwości, jednak w przypadku malucha, będzie to objawiać się płaczem, niepokojem i rozdrażnieniem
  • gorączka przekraczająca nawet 39°C, dreszcze
  • osłabienie, problemy z koncentracją 
  • podwyższone tętno
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi 
  • problemy żołądkowe: mdłości, wymioty, biegunka
  • zaburzenia oddychania: przyspieszony oddech
  • utrata przytomności 

Jak uniknąć udaru słonecznego u dziecka? 

O ile niektórych sytuacji w życiu nie możemy uniknąć, tak w tym przypadku jest to możliwe. Dzięki kilku prostym krokom możesz zaoszczędzić zdrowia swojego dziecka.

Kilka prostych rad dla rodziców noworodków i niemowląt: 

  • wybieraj się na spacery w godzinach porannych, bądź popołudniowych 
  • nie używać ochronek do gondoli - w wózkach głębokich występuje tzw. pokrowiec na gondolę, który w porze jesiennej i zimowej ma za zadanie ochronić dziecko przed zimnem. Często w przypadku noworodków są one używane również w upały jako ochrony przed wiatrem - to błąd. Osłonka ta zamyka dostęp powietrza, podnosi temperaturę w gondoli nawet o 10 stopni! 
  • większość wózków wyposażona jest w tzw. systemy wentylacji - używaj ich 
  • nie nakrywaj wózka pieluchami, kocykami - w ten sposób nie ochronisz swojego maluszka przed słońcem, a stworzysz ryzyko przegrzania dziecka 
  • karm maluszka na żądanie - mleko do 6 miesiąca ma również za zadanie nawadniać dziecko, gdy Twój maluszek skończył już 6 miesięcy staraj się jak najczęściej proponować wodę oraz owoce zawierające dużą jej ilość - np. arbuz 
  • koniecznie pamiętaj o nakryciu głowy - jeśli wyciągasz dziecko z wózka. Tutaj możemy polecić muślinowe chusteczki. Są delikatne, nie podrażniają skóry głowy dziecka, absorbują pot i posiadają cechy termoregulacyjne.
  • używaj kremów z filtrem 50 SPF

U starszych dzieci procedura ochrony przed udarem cieplnym jest dość podobna, koniecznie

  • dbaj o nawodnienie dziecka, proponuj mu często wodę, lemoniadę 
  • podawaj owoce zawierające dużą ilość wody - świetnie nawodnią dziecko, a przy okazji wyrobią zdrowe nawyki i dostarczą sporo witamin. Owoce zawierające największą ilość wody to: arbuzy, melony, truskawki, pomarańcze czy jabłka.
  • ochrona głowy - dbaj o to, by dziecko zawsze miało nakrycie głowy. Nawet jeśli się buntuje, jest to dla jego dobra. Pamiętaj, że nawet jeśli maluch przebywa w cieniu powinien mieć letnią czapeczkę na głowie. Promienie UV znajdują się wszędzie. Wybierzcie wspólnie kolor i wzór - to da dziecku poczucie ważności i chętniej będzie nosić. Jako polski producent akcesoriów dla dzieci szczególnie polecamy chustki bawełniane. Jest to znacznie lepsza opcja niżeli kapelusze, czy twarde czapki z daszkiem. Dlaczego? Chustka bawełniana jest uszyta z naturalnego surowca jakim jest właśnie bawełna. Cechuje się ona delikatnością, właściwościami termoregulacji. Bawełniane chustki z daszkiem są przyjemne w dotyku i lekkie, przez co dziecko po chwili zapomina, że ma je na głowie 
  • krem z filtrem 50 SPF 
  • Podczas upałów zazwyczaj nie mamy apetytu, jednak mimo wszystko powinniśmy spożywać 5 posiłków dziennie, co również tyczy się dzieci 

>>>>> Chustka Z Daszkiem Bawełniana Liski <<<<<

>>>>> Chustka Z Daszkiem Bawełniana Liski <<<<<

Co robić gdy dojdzie do udaru? 

W przypadku starszych dzieci, u których objawy nie są nasilone należy podawać małymi partiami a często chłodną wodę niegazową. Możemy spryskać ciało wodą - delikatną mgiełką. Należy pamiętać, aby woda był chłodna, ale nie zimna! Świetnym sposobem jest założenie dziecku zwilżonego poncza bądź szlafroka. Gdy dziecko dostanie gorączki i skarży się na ból głowy - podaj mu paracetamol - dawkę, która jest dostosowana do jego masy ciała. Masuj dziecku stopy, by poruszyć krążenie. 

Jeśli jednak dojdzie do wysokiej gorączki, dreszczy, zauważysz nierówny oddech - koniecznie skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym! Skutki uboczne udaru słonecznego są bardzo poważne.

Zaciekawiła Cię oferta chustek letnich dla dzieci? Koniecznie zajrzyj do tego wpisu BLOG, w którym omawiamy temat okryć głowy dla maluchów. Staramy się aby nasze wpisy blogowe były wartościowe i dawały Wam rodzicom sporą ilość przydatnych informacji. Czas letni to wspaniały czas podróży i odkrywania świata, jednak nie zapominajmy o bezpieczeństwie nie tylko dzieci, ale i naszym!

Komentarze do wpisu (0)

Wpisz adres e-mail i odbierz 10% rabatu
sssss
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl