Pierwsze dni z niemowlakiem: Jak przygotować się na powrót ze szpitala
Przygotowanie przestrzeni dla maluszka
Życie dziecka w pierwszych tygodniach to tak naprawdę jedzenie, spanie oraz…przewijanie. I dokładnie do tych trzech czynności musicie przygotować dom nim maluch w nim zawita.
Miejsce do spania
Łóżeczko warto postawić jak najbliżej swojego. Noworodki nie umieją odróżnić nocy od dnia, więc na posiłek budzą się bez względu na porę. Praktyczniej jest mieć dziecko blisko siebie. Bardzo popularnym rozwiązaniem są dostawki, które pozwalają na spanie razem z dzieckiem, zachowując bezpieczną odległość. Decydując się na dostawkę, unikniecie konieczności wstawania do dziecka. Ponieważ będzie ono dosłownie na wyciągnięcie ręki.
>> Sprawdź nasze satynowe prześcieradła do łóżeczka <<
Miejsce do karmienia
Bez względu na to czy maluch będzie karmiony mlekiem mamy, czy gotową mieszanką, warto zagospodarować wygodną przestrzeń do tej czynności. Dobrym pomysłem jest wstawienie do sypialni lub pokoju dziecka wygodnego fotela, koniecznie z podłokietnikami. Bywa, że karmienie trwa długo i dobrze, aby rodzic czuł się w tym czasie komfortowo.
>> Niezastąpione poduszki do karmienia <<
Miejsce do przewijania
Przewijak najlepiej ustawić w pokoju dziecka. Podczas przewijania i ubierania maluszka musicie mieć w zasięgu ręki wszystkie potrzebne rzeczy. Dlatego tę przestrzeń trzeba zorganizować jak najpraktyczniej. Zapas pieluch, ubranka na zmianę oraz środki higieniczne powinny znajdować się bezpośrednio obok przewijaka. Dzięki temu będziecie mogli sprawnie i bezpiecznie przeprowadzać wszystkie zabiegi higieniczne.
Niezbędne akcesoria do użytku codziennego
Lista wyprawkowa jest niezwykle obszerna. Poza rzeczami oczywistymi i łatwymi do przewidzenia jak (wymienione wcześniej) łóżeczko i przewijak oraz wanienka czy zapas pieluch znajdują się na niej również następujące rzeczy:
- ubranka (uprane i uprasowane),
- pieluchy tetrowe, pieluszki muślinowe, flanele,
- kocyk do fotelika,
- ręczniki,
- rożek,
- waciki oraz sól fizjologiczna w ampułkach,
- nawilżane chustki (niezastąpione podczas przewijania),
- krem na odparzenia,
- butelki i smoczki do karmienia (nawet jeśli planujecie jedynie KP).
Wybierając każdą z tych rzeczy, kierujcie się troską o wysoką jakość produktów. Wszystkie tekstylia, mające kontakt z dziecięcą skórą muszą być wyprodukowane z bezpiecznych materiałów, które nie podrażnią delikatnej skóry noworodka.
>> Sprawdź nasze ciepłe otulacze z kapturkiem do fotelika <<
Przygotowanie emocjonalne rodziców
Pierwsze dni z maluszkiem w domu to nie tylko wyzwanie organizacyjne oraz obciążenie fizyczne. Wydarzenie to niesie za sobą szereg uczuć od radości i ekscytacji, po niepewność i obawy. Warto więc zadbać również o przygotowanie emocjonalne.
Bądźcie wsparciem dla siebie
Nie jesteście sami, macie siebie nawzajem. Rozmawiajcie ze sobą o własnych odczuciach i lękach. Wzajemne wsparcie oraz dzielenie się emocjami nie tylko pomoże zmniejszyć stres, ale także umocni waszą relację.
Dbajcie o siebie.
Choć potrzeby maleństwa automatycznie stają na pierwszym miejscu, nie możecie zapominać o sobie. 10-minutowy spacer, kwadrans z książką czy godzinna drzemka pomoże zachować równowagę i nabrać sił na dalsze sprawowanie opieki nad noworodkiem.
Bądźcie cierpliwi i elastyczni
Rodzicielstwo to proces, a nie wyścig. Czasem wszystko będzie wydawało się trudne, a czasem będziecie przepełnieni radością. Cierpliwość wobec siebie nawzajem oraz elastyczne podejście do planów pozwolą Wam spokojniej radzić sobie z codziennością.
Szukajcie wsparcia, proście o pomoc
Pamiętajcie, że czasem warto poprosić o pomoc. Rodzina oraz przyjaciele na pewno z chęcią pomogą Wam nie tylko dobrą radą, ale i pomocną ręką. Jeśli po kolejnej nieprzespanej nocy brak Wam sił, poproście babcię o obiad albo przyjaciela o pomoc w zakupach.
Zdrowie i bezpieczeństwo maluszka w pierwszych dniach życia
Po powrocie ze szpitala zarówno mama jak i noworodek potrzebują spokoju. Choć z pewnością rodzina i bliscy chcieliby od razu poznać maleństwo, warto przesunąć wizyty towarzyskie o parę dni. Dajcie sobie odpocząć i dojść do siebie po porodzie. Dodatkowo pamiętajcie, że im więcej gości, tym większe ryzyko złapania infekcji przez noworodka (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). O ile dla osoby dorosłej katar nie stanowi zagrożenia, tak noworodkowi może poważnie zaszkodzić. Zapraszając bliskich, przypilnujcie, by umyli ręce i nie przychodzili z objawami infekcji. W pierwszych tygodniach nie warto również udawać się z noworodkiem do miejsc szczególnie zatłoczonych jak np. centra handlowe i markety. Jednak zdecydowanie polecamy spacery na świeżym powietrzu. Kiedy wyjść na pierwszy spacer? To oczywiście zależy od stanu dziecka oraz panującej aury. Najlepiej — zapytajcie o to lekarza lub położną podczas wypisu ze szpitala.
Pierwsze dni w domu w roli rodzica, będą pełne niepewności i zagubienia. Przygotowując się na ten czas zarówno na przestrzeni organizacyjnej jak i emocjonalnej, macie szanse zmniejszyć lęk i łagodnie przejść przez ten etap. Pamiętajcie, jesteście wspaniałymi rodzicami.
Wszystkie niezbędne przedmioty wyprawkowe znajdziecie pod tym linkiem.