Akcesoria dla niemowląt, dzieci i rodziców - sklep internetowy Muminky.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Polecane kolekcje

Zdrowy kręgosłup od urodzenia - jak dbać o kręgosłup u niemowlęcia?

Zdrowy kręgosłup od urodzenia - jak dbać o kręgosłup u niemowlęcia?

Niestety większość wad postawy jest wynikiem zaniedbań już na wczesnym etapie życie dziecka. Ponieważ kręgosłup w okresie niemowlęcym jest miękki i szczególnie podatny na deformacje konieczne jest dołożenie wszelkich starań, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój i właściwy kształt. Czy wiesz, w jaki sposób wpłynąć na właściwą postawę swojego dziecka? Jakie pozycje są wskazane, aby zapobiec niechcianym krzywiznom i jakie ćwiczenia warto wykonywać z malcem, aby miał zdrowy kręgosłup? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje!

Plecki bez wad – jak dbać o kręgosłup bobasa?

Podstawą dla zapewnienia dziecku prostych pleców jest zakup właściwego materaca do łóżeczka, najlepiej wzbogaconego o poduszki profilujące główkę, lub kokony dziecięce. Pamiętajmy, że malec spędza w początkowych etapach swojego życia najwięcej czasu na leżąco, więc to od rodzaju podłoża będzie zależał zdrowy kręgosłup u dziecka.

Materacyk dla niemowląt będzie jednak różnił się od tego, na który najczęściej decydują się dorośli. Musi być stosunkowo twardy, dzięki czemu mięśnie dziecka będą właściwie napięte, a ciało maluszka przyjmie właściwą postawę. Krzywy kręgosłup u małego dziecka, spowodowany zbyt miękkim materacem, lub częstym spaniem na miękkich poduszkach może prowadzić do bardzo poważnych implikacji jak ból kręgosłupa, a także jego permanentne i nieodwracalne uszkodzenie.

W walce z krzywiznami pleców nieocenione okażą się również takie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup jak angażujące maty dla niemowląt, a jeszcze lepiej regularne pływanie! Dzięki treningom w wodzie wzmacniają się mięśnie całego ciała, kręgosłup dziecka przyjmuje właściwą pozycję i poprawia się również całą sylwetkę. Na tym nie koniec pozytywów! Pływanie pomaga również rozwinąć zmysł równowagi, poprawia kondycję, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i poprawia wydolność płuc.

O właściwą pozycję kręgosłupa dziecka powinniśmy dbać podczas wszystkich jego codziennych aktywności. Podczas karmienia piersią warto sięgnąć po specjalne poduszki do karmienia, a podczas wspólnej zabawy dziecko można ułożyć na usztywnionym podłożu, jakie zapewnią niektóre kokony niemowlęce. O zdrowy kręgosłup dziecka zadbamy również, wybierając właściwy wózek, np. taki wyposażony również w funkcję unoszenia dna. Kiedy dziecko już nieco podrośnie, będzie chciało więcej czasu spędzać w pozycji siedzącej, dlatego właściwie dobrany wózek z obszerną gondolą najlepiej zadba o zdrowy kręgosłup u dziecka.

Kilka wskazówek, jak dbać o kręgosłup u dziecka

Ponieważ we wczesnym etapie życia maluszka jego kręgosłup dopiero się kształtuje, konieczne jest dołożenie wszelkich starań, które zapobiegną ewentualnym wadom postawy w przyszłości. Aby zatroszczyć się o zdrowy kręgosłup niemowlęcia pamiętaj aby:

  1. Dbać o właściwy sposób noszenia malca - należy unikać noszenia na jednym ramieniu, ponieważ wpływa to nie tylko niekorzystnie na właściwy kształt kręgosłupa, ale również może prowadzić do asymetrii pleców.
  2. Nie kłaść noworodka na poduszki - jak wspominaliśmy, lepsze dla zdrowia pleców i kręgosłupa będzie twardsze podłoże. Nie należy również tworzyć sytuacji, w której głowa malca jest stale lekko uniesiona, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na proces kształtowania się kręgosłupa.
  3. Chronić przed krzywicą - częste spacery i regularna ekspozycja na słońce przyczyniają się do wytwarzania witaminy D.
  4. Zawiesić zabawki nad łóżeczkiem - jeśli zauważysz, że malec częściej patrzy na jedną stronę, to znak, że coś skuteczniej przyciąga jego uwagę. Jak dbać o kręgosłup malca w takiej sytuacji? Najlepiej po prostu zawiesić zabawki, które przyciągają jego wzrok na drugą stronę.
  5. Regularnie badać dziecko - aby mieć pewność, że malec rozwija się prawidłowo, warto regularnie robić USG jego stawów biodrowych. Nieleczone problemy z biodrami wpływają negatywnie na rozwój ruchowy malucha, a więc i prawidłowy rozwój kręgosłupa.
  6. Zadbać także o czas na swobodną eksplorację świata - jeśli dziecko stale znajduje się w rożku, czy też jest mocno zawinięte w kołderkę, nie ćwiczy prawidłowo mięśni. Obroty, pełzanie, czy nawet wkładanie nóżek do buzi to bardzo ważne ćwiczenia, które zadbają o prosty kręgosłup malca.

Ćwiczenia przez zabawę - zdrowy kręgosłup od urodzenia

Poza wspominamy wcześniej pływaniem, doskonałym pomysłem na wzmocnienie kręgosłupa i zadbanie o jego właściwy kształt będą również zabawki takie jak np. Baby Gym - stojaki edukacyjne tego typu nie tylko doskonale wzmacniają mięśnie całego ciała, ale także rozwijają wyobraźnię, ciekawość świata i chęć nauki nowych umiejętności.

Kolorowe grzechotki lusterka, czy inne zabawki interaktywne, które wydają dźwięk po naciśnięciu, zachęcają dziecko do interakcji, wymuszając na nim takie czynności jak podciąganie się do siadania, a nawet wstawanie. W przypadku starszych dzieci świetnie sprawdzą się również takie zabawki jak skoczek, czy piłka do skakania.

Zdrowe i proste plecy Twojego maluszka powinny stanowić najwyższy priorytet, dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiedni rodzaj materaca i właściwie ćwiczenia już na najwcześniejszych etapach jego życia. Maty i stojaki edukacyjne, a także poduszki do karmienia to doskonałe gadżety, które pomogą zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka każdego dnia!

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl