Zdrowy sen dziecka - o tym musisz pamiętać!
Dla maleńkiego dziecka niezwykle istotny jest prawidłowy sen. Niemowlę w pierwszym okresie swojego życia bardzo intensywnie rośnie, cały czas się czegoś uczy i pochłania nowe bodźce. Problemy ze snem u malucha mogą rzutować na jego zachowanie. Będzie on bowiem zmęczony i rozdrażniony, a więc marudny, a jego zły nastrój pogorszy samopoczucie rodziców i całego otoczenia. Dlatego też warto jest zadbać o prawidłowy sen swojej pociechy, zapewnić mu jego odpowiednią ilość i jakość oraz przestrzegać codziennie jego higieny.
Rola snu we wczesnych latach życia
Właściwa ilość snu jest niezbędna dla bardzo młodego organizmu, nie tylko dla regeneracji sił, ale i do przeprowadzenia ważnych procesów w mózgu, które są niezbędne dla jego rozwoju. Aby odbywały się one prawidłowo, maluch powinien przesypiać większość doby we właściwej pozycji, którą mogą zapewnić mu poduszki profilujące główkę.
Ponadto sen wyznacza jego rytm dobowy i umożliwia produkcję neuroprzekaźników pozwalających prawidłowo funkcjonować komórkom mózgowym, takich jak serotonina, która jest odpowiednia za dobre samopoczucie, dopamina mająca wpływ na sprawność ruchową i dobry nastrój, noradrenalina - źródło życiowej energii oraz acetylocholina odpowiedzialna za pamięć.
Właściwa snu ma również bardzo istotny wpływ na wzrost organizmu. Hormon wzrostu wydziela się w przysadce mózgowej najbardziej intensywnie w nocy, dlatego też gdy dziecko nie wysypia się prawidłowo, lub ma sen nieregularny, zakłócany albo przerywany, może w przyszłości cierpieć na zaburzenia wzrostu albo nawet całego rozwoju. Warto wiedzieć, że właściwa ilość snu ma również wpływ za odporność organizmu małego człowieka. Zbyt krótki sen może odbić się niekorzystnie na jego rozwoju psychicznym i emocjonalnym. Za jakiś czas może mieć to konsekwencje w postaci trudności z koncentracją i rzutować na problemy w nauce.
Inne niekorzystne konsekwencje niedoboru snu to rozregulowanie rytmu dobowego z powodu niedostatecznej ilości melatoniny i podniesionego poziomu kortyzolu, który łączy się ze stresem. Badania wykazały, że osoby, które w dzieciństwie były narażone na niedobory snu są bardziej narażone na nadwagę w dorosłym życiu.
Noworodki śpią aż 16-18 godzin dziennie, a w kolejnych tygodniach i miesiącach ilość snu malucha nieco się zmniejsza, pozwalając mu na większą aktywność w dzień. Niemowlę przez cały czas potrzebuje kilkunastu godzin snu. Po ukończeniu 6 miesiąca życia dziecko przesypia 14-15 godzin w ciągu doby. Nieco starsze dzieci w wieku przedszkolnym, potrzebują jeszcze ciągle popołudniowych drzemek.
Jak zadbać o dobry sen dziecka?
Aby dziecko dobrze zasypiało, warto jest wprowadzić przygotowujące do snu rytuały. Po kąpieli, gdy ułożysz maluszka w pościeli dla dzieci, możesz przyzwyczaić go do czytania bajki albo wysłuchania kołysanki. Gdy będzie czuł się bezpieczny, łatwiej przyjdzie mu sen. Warto budować też dobre codzienne nawyki polegające na kąpieli, przebraniu w piżamkę, a na koniec wysłuchaniu bajki, aby ułatwić małemu człowiekowi wyciszenie i przygotowanie się do snu.
Właściwa higiena snu maluszka
Pamiętaj, aby pokoik dziecka, w którym położysz swoją pociechę był starannie wywietrzony. Godziny zasypiania i wstawania powinny być regularne, niezależnie od tego, czy dziecko idzie tego dnia do żłobka lub przedszkola, czy też nie.
Ważna jest też właściwa pościel dla dzieci. Dla delikatnej skóry kojąca do snu będzie pościel muślinowa, dobrze sprawdzają się też kocyki bambusowe. Niezwykle istotne jest również, by dziecko spało w wygodnej pozycji, dlatego w najwcześniejszym okresie korzystnie jest stosować poduszki profilujące główkę niemowlęcia.
Jak ruch wpływa na sen?
Na dobry sen duży wpływ ma również odpowiednia ilość ruchu w ciągu dnia. Dlatego też dziecko powinno mieć tak zaplanowane zajęcia, aby mogło spędzać czas aktywnie, korzystać ze świeżego powietrza i chłonąć odpowiednią ilość wrażeń. Należy zwrócić też uwagę, że zbyt duża ilość bodźców, nawet pozytywnych, po południu może doprowadzić do przebodźcowania, zmęczenia, co utrudni prawidłowe zasypianie i odwlecze czas, który mały człowiek powinien spożytkować na sen.
Co podać dziecku na kolację?
Zbyt duża ilość jedzenia przed snem może wpłynąć na trudności w zasypianiu, tym niemniej Twoja pociecha nie powinno kłaść się do snu głodna. Dlatego najlepiej jest zapewnić jej lekkostrawny posiłek w postaci płatków z mlekiem lub owoców. Ciężkostrawne posiłki powinny być spożywane przez dziecko nie później niż 2 godziny przed zaśnięciem. Lekka kolacja starannie wywietrzony pokój, bajka na dobranoc, kojąca melodia oraz otulenie muślinową pościelą dla dzieci i zapewniona dzięki poduszce profilującej główkę pozycja powinny przynieść maluchowi spokojny i wartościowy sen.
Wieczorne wyciszenie
Na wyciszenie dziecka powinno wpłynąć wcześniejsze wyłączenie telewizora, czy też komputera, nawet jeśli maluch bardzo chce przed snem obejrzeć jeszcze jedną kreskówkę. O wiele lepiej będzie ułożyć go w świeżej pościeli dla dzieci, czytając mu historyjkę, niż pozwolić zalegać przed telewizorem. U niemowlęcia, wyciszeniu posłużą miś przytulanka, pozytywka, kocyki i otulacze bambusowe, karuzela nad łóżeczkiem z grającą kołysanką oraz zgaszone światło.